Õige toitumine- mitte ainult kalorilugemine

Arutlus 'Toitumine' alustatud Kristin Salupuu poolt, Vebr 7, 2014.

1. Kristin Salupuu

Kristin Salupuu

Sõnumeid:
    16
    Meeldimisi Saadud:
    8
    Trofee Punktid:
    3
    Tere

Minu nimi on Kristin ning ma õpin Tallinna Tehnika Ülikoolis teisel kursusel toidutehnikat ja tootmist. Eelmine aasta uurisin koolitöö raames oma toitumist, 14 päeva vältel sisestasin http://tap.nutridata.ee/ programmi söödud toidu kogused ning programm analüüsis menüü energia- ja toitainete sisalduse vastavust riiklikele ea- ja soopõhistele toitumissoovitustele.. Sporti tegeva inimesena pööran väga suurt tähelepanu tervislikule toitumisele, kuid olen väga valiv, näiteks ei söö ma roogasid, mille täpne koostis mulle selge pole (kahtlasi pajarooge ja suppe ei julge ma isegi maitsta :D ) . Aktiivne eluviis on tinginud selle, et hoian oma keha energia defitsiidis, toidukordi ma küll vahele üldiselt ei jäta, aga kiiretel aegadel ampsan ainult mõne puuvilja või joon smuutit, pika peale on sellel samasugune efekt, veresuhkur langeb liiga madalale ning näljatunne sunnib keha millegi magusa järele haarama (soovitatult suurtes kogustes) pärast magusa söömist on aga isu korraliku toidu järgi kadunud ning selle tõttu jäävad ka paljud vitamiinid omastamata.

Sellel aastal otsustasin uuesti end toitumise osas kätte võtta, harjumuste ohvrina polnud minu söömisharjumused paranenud, siiani tarbin väga valituid toiduaineid ning samuti on päevane kaloraaž liiga madal. Otsustasin, et proovin toitumist muuta mitmekesisemaks, süüa iga päev 3 korralikku toidukorda pluss mõned vahepalad, ning vaadata, kuidas keha sellele reageerib.

Eesmärk on parandada üldist enesetunnet, et ei tekiks enam magusaõgimist, samuti tingib vitamiinide puudus ka mitmeid tervise hädasid. Lisaks ju muudab toidu suhtes vähem valivus ka väljassöömise oluliselt lihtsamaks: enam ei pea kõikide kohtade menüüsid kodus analüüsima, teenindajaid pinnima, et teada saada, mis salatisse või suppi on kokku keeratud, ja saab toitu lihtsalt NAUTIDA.

Toitumisest lähemalt, söögiharjumuste muutmisest toimunud tulemustest : rõõmudest ja raskustest kirjutan juba järgnevates postitustes!

Seniks aga olge rõõmsad, sportlikud ning sööge korralikult :)

Kristin
    Indrek Viska likes this.
  2. Kristin Salupuu

Kristin Salupuu

Sõnumeid:
    16
    Meeldimisi Saadud:
    8
    Trofee Punktid:
    3
    Tervislik toitumine- mitte ainult kalorite lugemine

Paljud inimesed arvavad, et rasvasest ja soolasest toidust loobudes ning päev läbi puu- ja köögivilju süües toituvad nad tervislikult, kuid tegelikult on sellisel käitumisel tõsised tagajärjed. Enamik dieedid ja paastulaagrid lõpetab üks korralik õgimismaraton.

Ma ise pole mingi tervisliku toitumise musternäide. Tunnistan, et olen söönud ühekülgset ning madala kaloraažiga toitusid, arvates, et toitun tervislikult ning siis kord kuus (nädalas) lubanud endale hiigelkoguse magusat, olen korraga ära söönud 500 g šokolaadi ning poole tunni pärast oleksin võinud süüa teise poole kilost. Pärast sellise koguse magusa söömist on enesetunne päris halb, väsimustunne, kõhuvalud, samuti mõjub see nahale väga halvasti ning pika peale võib välja kujuneda allergia

Kiiresti imenduvaid süsivesikuid süües tõuseb veresuhkru tase väga kiiresti, soodustades insuliinresistentsust. Mida sagedamini tõuseb veresuhkru tase, seda rohkem insuliini toodetakse. Mida rohkem toodetakse insuliini, seda rohkem suhkrut rasvana ladestub. Insuliinresistentsuse korral glükoos rakkudesse ei jõua, kuna on kaotanud tundlikkuse insuliini toime suhtes ja suhkur jääb verre. Glükoosi puuduse korral tekib näljatunne. Liigne insuliin, insuliinresistentsuse tagajärg, soodustab põletikku tekitavate prostaglandiinide moodustumist, valu ja paistetust.

Sellised tagajärjed panevad küll mõtlema, et oli mul seda šokolaadi vaja ning selle tõttu on minu nipp kommidest hoidumisest väga lihtne: ma ostan koju ainult väikese šokolaadi, mille süümepiinadeta võin korraga ära süüa. Maiustan alati pärast sööki ning olen magusaisu rahuldamiseks ostnud koju ka tervislikke proteiini batoone J

Tegelikult tuleb süüa mitmekesist ning tasakaalustatud toitu, tarbida õiges vahekorras süsivesikuid, valke ja rasvasid. Kaalulangetamisel vähendada portsjone, süüa pikkamööda imenduvaid süsivesikuid, tervislikke rasvu ja valkusid, tarbida piisavalt vedelikku ning anda kehale ka füüsilist koormust.

Ja kõige olulisem, ülekaalust vabanemiseks, peab tervislik toitumine olema eluviis, mitte sprindidistants, et kiiresti vanade harjuste juurde tagasi pöörduda.

Järgmistes postitustes räägin lähemalt oma praegusest toitumisest ning jagan teiega oma praegusi lemmikretsepte!

Kristin
    Indrek Viska likes this.
  3. Kristin Salupuu

Kristin Salupuu

Sõnumeid:
    16
    Meeldimisi Saadud:
    8
    Trofee Punktid:
    3
    Tere

Pole nüüd viimasel ajal jõudnud blogisse kirjutada, kuna vahepeal on koolis ja muude tegemistega väga kiire olnud. Praeguseks olen aga saanud valmis oma põhjaliku toitumisanalüüsi, mis hõlmab energiatarbimist ning- jaotust toidukordade vahel, vitamiinide, mineraalainete saamist toiduga ja veel palju muud. Samuti pidin tulemusi võrdlema Eesti toitumis- ja toidusoovitustega ning koostama ideaalmenüü.

Tegelikult jäin tulemustega üsna rahule, ainult Vitamiin A ja raua tarbimine oli soovitustest madalam. Nii huvitav kui see ka pole, siis juba enne analüüsimist, oli mul pidevalt isu veisefilee ning kanamaksa järgi, millest just viimane sisaldab eriti palju rauda. Võimalik, et keha saab ise aru, millest tal puudus on, tuleb osata teda ainult kuulata!

Praegu kevadel on ilmselt paljudel suur väsimus, selle pärast jagan teiega ühte head smuuti retsepti, mis on super C-vitamiini allikas!

Smuuti kahele (umbes 325g portsjon):

· 300g keefirit

· 150g astelpaju marju

· Üks keskmine apelsin ( umbes 190g)

· 100g banaani

Pane komponendid blendrisse ja purusta puuviljad-marjad, soovi korral võid valgu sisalduse tõstmiseks lisada ka valgu pulbrit J

100g smuutit sisaldab:

Toitaine

Kogus

Energia (sh kiudained), kcal

67.7

Rasvad, g

2.36

Valgud, g

2.17

Süsivesikud, kokku, g

9.44

Kiudained, g

1.85

Küllastunud rasvhapped, g

0.981

Kolesterool, mg

4.71

Naatrium, mg

18.1

Kaltsium, mg

75.9

Raud, mg

0.176

Vitamiin A, RE

11.4

Vitamiin D, µg

0

Folaadid, µg

13

Vitamiin C, mg

37.7
  4. Kristin Salupuu

Kristin Salupuu

Sõnumeid:
    16
    Meeldimisi Saadud:
    8
    Trofee Punktid:
    3
    Täna kirjutan teile natukene konkreetsemalt, mida minu jaoks tähendab tervislik toitumine ning kuidas seda kiire elutempo juures praktiseerin.
    Ilmselt pole ühtegi aktiivset inimest, kes mitte kunagi pärast pikka väsitavat ja ülitihedat päeva koju poleks jõudnud ning siis avastanud, et nende ainus korralik toidukord on olnud hommikusöök (kui sedagi). Sellisel juhul on vist igaüks valmis ära sööma suure prae,magustoidu ja muud head paremat. Kui selline käitumine muutub harjumuseks, mõjutab see meie tujusid, figuuri ja lõpuks ka tervist. Tavaliselt vabandavad inimesed end sellega, et mul on nii kiire, ma lihtsalt ei jõua süüa ja mingit kiirtoitu ka ei taha.
    Ka mina ei ole just väga suur sööklatoidu fänn, tegelikult söön ma koolis haruharva, kuna sealsed toidud on soolased, paneeritud-praetud ning õlis leotatud. Selle asemel võtan endale kooli toitu kaasa, tavaliselt jah, pean leppima külmade salatitega, kuid üritan need muuta võimalikult isuäratavaks ning mitmekesisteks. Samuti on mul alati koolis kaasas ka puuvilju, marju, pähkleid või hakituid köögivilju, mida loengute vahel näksida, selle asemel, et kohvikust saiake või šokolaad haarata :) Minu lemmikvahepalad on värse kõrvits ( koorin ära ja lõikan kuubikuteks), krõmps brokkoli (viskan umbes minutiks, kaheks keevasse vette) , kuhu raputan veidi soola peale ning Leader'i valgubatoonid ja pudingud.
    Mulle on üha rohkem hakanud meeldima ise söögivalmistamine, sest siis saan katsetada uusi köögivilju ja maitsetaimi. Tänu kallile Eglele avastasin enda jaoks bataadi, mis on hea vaheldus kartulile või pastatoodetele, samuti kohtab minu söögilaual üha tihedamini baklažaani, suvikõrvitsat, spargelkapsast jne :) Samuti tahan kiita Butterfly lounge'is pakutavat seedermänni seemnetega maapirni suppi , mis juba aastaid minu lemmiksupp on!
    Tegelikult on mitmekesiselt toitumine väga lihtne, tuleb lihtsalt natukene ette mõelda, mitte näljasena poodi tormata ja saiakesi-šokolaadi korvi visata.

Kristin :)
  5. Kristin Salupuu

Kristin Salupuu

Sõnumeid:
    16
    Meeldimisi Saadud:
    8
    Trofee Punktid:
    3
    Eelmisel nädalal näidati ETV saates „Pealtnägija“ väga õpetlikku lugu „liiga tervislikust“ toitumisest. Loomulikult pole tegu tervisliku toitumisega, kui inimene, kes loomult on segatoiduline ei söö liha, kala, mune ning piimatooteid. Ainult madala kaloraažiga köögi- ning puuviljade söömisega hoiame oma keha näljas ning lõpuks päädib see ülesöömishoogudega, mis võib viia „halva“ toidu oksendamisega, ületreenimisega või näljaperioodidega.

Mitmekesine toitumine tähendab, et saame toidust vastavalt energiavajadusele õige kaloraaži, kõik mineraalid, vitamiinid ning fütotoitained. Eesti Toitumis- ja Toidusoovituste järgi jaguneb täiskasvanule mõeldud soovitatav portsjonite arv igas toiduaineterühmas kaheks : minimaalseks ja maksimaalseks portsjonite arvuks ehk tinglikult võib lugeda minimaalsete soovituste puhul päevaseks energiahulgaks 5900–6300 kJ (1400–1500 kcal), mis saadakse 24–27 portsjoniga, maksimaalse puhul aga 9600–10500 kJ (2300–2500 kcal), mis saadakse 37–40 portsjoniga.

Soovitatav portsjonite arv

· Puu- ja köögiviljad 6-9 portsjonit (vähemalt 5). Köögivilju soovitatakse süüa 4-5 portsjonit, milleks on 100g toorest või naturaalselt valmistatud köögivilja, 2dl köögiviljamahla, 80g keedetud kaunvilju, 300g rasvata valmistatud seeni või 1dl rasvaga valmistatud või köögivilja roa koostisosa (nt wok-köögiviljad). Puuviljade päevane soovitus on 2-4 portsjonit, milleks on 100g puuvilju, 2dl marju, 15g kuivatatud puuvilju, 2dl puuvilja- või marja täismahla.

· Teraviljatooted ja kartul 8-13 portsjonit, milleks on 1 viil (30-50g) rukkileiba, 1dl putru või keedetud makarone, 100g keedetud kartulit või 80g kartulipüreed.

· Piimatooted, liha, kala, muna 5-9 portsjonit; Liha, kala ja kanamuna soovitatav portsjonite arv on 2-5, soovitatav on jälgida, et erinevatel päevadel oleks valitud kas liha või kala, lisaks muna. 1 portsjon on 50g küpsetatud taist liha, 60g kanaliha või taist sinki, 30g vorsti või viinereid või rasvast liha. 50g rasvast kala, 75g väherasvast kala. 1 muna keedetult, rasvaga valmistatult tuleb rasv arvestada lisatavate toidurasvade hulka.

Piimatooteid tuleks tarbida 2-4 portsjonit, milleks on 2dl piima, keefiri, petti. 1dl puuvilja-või marjajogurtit, 80g kodujuustu, 100g kohupiima, 80g 10% hapukoort, 50g kohupiimakreemi.

· Lisatavad toidurasvad, pähklid 4-5 portsjonit, milleks on 1tl rapsi-või oliiviõli, 1tl võid, 2tl alla 40% margariini või majoneesi, 10g pähkleid või seemneid.

· Suhkur ja maiustused 2-4 portsjonit, milleks on 2tl mett, suhkrut, moosi. 10-15g küpsist, 10g šokolaadi, 1dl mahlajooki, morssi või limonaadi.

· Organismi veevajadus on 28–35 ml kehakaalu kg kohta. Näiteks 60 kg kaaluval inimesel on päevane veevajadus seega 2,4 liitrit. Põhikogus veest saadakse toiduga. Enim vett saadakse puu- ja köögiviljadest, suppidest, teest, kohvist, mahladest, karastusjookidest. Jookide kaudu võiks saada ligikaudu 1 liiter vett päevas.

Sellise toitumisega saab keskmine inimene toidust vajaliku energia, vitamiinid ja mineraalained. Peale selle ei pea kartma, et kõht jääb tühjaks, tekivad ülesöömishood ning süümepiinad. :)

Siin „Pealtnägija“ saadete järelvaatamise link. Toitumisest lugu algab 17:45 minutil

http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=148524

Päikest ja olge rõõmsad!

Kristin
    Indrek Viska likes this.
  6. Kristin Salupuu

Kristin Salupuu

Sõnumeid:
    16
    Meeldimisi Saadud:
    8
    Trofee Punktid:
    3
    Suvi on täiskäigul augustisse jõudnud ning ilmad on muutunud natuke väljakannatamatult palavaks. Küllap paljud tunnevad, et sellise kuumusega söögiisu nagu polegi, siiski panen teile südamele, et süüa tuleb, väikestes kogustes, kasvõi ainult värskeid puu- ja köögivilju ning kala ja väherasvast liha! Muidu pärast õgite end ogaraks :D

Viimasel ajal olen rohkem hakanud mõtlema sellele, miks mina tervislikult toitun ning miks mind soolased kartulikrõpsud, pirukad või pizzad absoluutselt ei isuta. Samas leidub minu tutvusrindkonnas väga palju neid, kelle toitumine on vaheldumisi väga tervislik või vastupidi. Võib-olla on see inimeste edevus, soovitakse ju heas vormis olla ning erinevatesse edevusportaalidesse ilusaid pilte üles riputada, kuid kurdetakse kui palju pingutusi selline eluviis nõuab. (Siinkohal ei taha ma muidugi kõigi eest rääkida :) )
    Isiklikult, mulle meeldib süüa tervislikku, mitmekülgset toitu. Tegelikult on väga palju võimalusi, kuidas oma toidulaud huvitavaks muuta: proovida uusi retsepte, avastada varem proovimata maitseid jne. Usun, et ka igapäevane sportimine käib tervisliku toitumise juurde, ka siinkohal soovitan kõigil end proovile panna ja oma mugavustsoonist välja astuda.
    Olen väga liikuv ning lisaks jõusaali trennidele käin nädalas ka mitu korda jooksmas. Täna käisin üle pika aja krossi jooksmas ja pean tunnistama, et see oli kõike muud kui kerge. Esiteks oli ilm soe ning päike paistis lagipähe, aga muidugi kõige raskemaks tegid asja liivased tõusud, mil ma tõesti mõtlesin, et sealt küll ülesse ei jõua. Loomulikult ei tahtnud ma ka alla anda ja selle pärast pingutasin ikkagi võiduka lõpuni. See TUNNE, mis mind pärast valdas, oli KÕIKE SEDA VÄÄRT :)
    Ma ei kirjuta sellest selle pärast, et tahaksin kellegi ees eputada- et vaadake, kui tubli ma olen. Hoopis vastupidi, rõhutan, et kõike tuleb teha enda tervise heaks. Toitun tervislikult ja treenin selle pärast, kuna naudin seda täiega, aga ka selle pärast, et mulle meeldib olla terve ja rõõmsameelne. Mulle meeldib raskusteta trepist üles joosta, meeldib ka hea enesetunne ning tervislik välimus.
    Kui ka teile sellised asjad meeldivad, siis peaksite oma toidulaua ning treeningplaani üle vaatama ja vajalikud korrektuurid tegema! :)

Päikest

Kristin
    Indrek Viska likes this.
  7. Kristin Salupuu

Kristin Salupuu

Sõnumeid:
    16
    Meeldimisi Saadud:
    8
    Trofee Punktid:
    3
    Märkamatult on sügis kätte jõudnud ning ilmad on muutunud juba päris jahedaks ning tuuliseks. Toitumine ning tugev immuunsüsteem on omavahel tihedalt seotud ning selle tõttu vajame täisväärtuslikku toitu, et tervis ikka korras ja tuju hea oleks :)
    Minu uus lemmik hommikusöök on tursamaksa-vutimuna määre Leiburi kaerasüdamel :) Tursamaksas leidub kasulikke rasvasid ning mitmeid rasvlahustuvaid vitamiine :) Vutimunades on samuti kasulikke rasvasid ning sisaldavad need ju ka üsna palju valku. Leiburi Kaerasüdames sisalduv beetaglükaanil on kolesteroolitaset alandav toime, nii et tursamaksa liigse kolesterooli pärast ka muretsema ei pea!
    3 viilu katteks läheb vaja
    1 tursamaksa konserv
    6 keedetud vutimuna
    pool sibulat
    Keeda vutimunad, koori ning tee kahvliga peeneks, lisa tursamaks (mina tavaliselt lasen õlist natuke nõrguda) ja hakitud sibul! Maitsev ja tervislik hommikusöök ongi valmis :)

Samuti soovitan jahedatel õhtutel süüa ka köögivilja suppe, minu uus lemmiksupp on terav kõrvitsasupp.
    Selleks läheb vaja
    3kg kõrvitsat (kaal enne koorimist)
    2 sibulat
    1-2 küüslaugu küünt
    1 tšillikaun
    1 konserv kookospiima
    maitse järgi soola ja pipart
    Kõrvitsa seemneid ja- õli
    Koori ja lõika kõrvits kuubikuteks ning keed pehmeks. Haki sibul, küüslauk ning tšilli ja kuumuta kergelt pannil ja lisa kõrvitsale. Kui viimane on pehmeks keenud, vala kolmveerand keeduveest ära, püreesta ning lisa kookospiim, sool ja suhkur. Keeda tasasel tulel paar minutit ning supp ongi valmis. Serveeri semmnete ja kõrvitsaõliga ;)

Kristin
  8. Kristin Salupuu

Kristin Salupuu

Sõnumeid:
    16
    Meeldimisi Saadud:
    8
    Trofee Punktid:
    3
    Tere
    Täna tahaksin teiega jagada mõtteid magusa söömisest, või siis nagu paljud armastavad öelda, patustamisest.
    Tegelikult, ei tahaks ma mitte kuidagi nimetada aeg-ajalt koogitüki või šokolaadi lubamist patustamiseks. Õieti, peakski see normaalse toitumise juurde kuuluma, sest keha vajab magusat ning vaim naudingut. Dieedi ajal on lood muidugi teised, aga me ei ole 24/7 dieedil!! Ma ei ütle, et peaks iga päev kommi näost sisse ajama, aga nädalas paar-kolm korda võiks ju isudele järgi anda.
    Patustamine on midagi sellist, mille pärast peaks end pahasti tundma ning mis ei kuulu meie normaalse elu juurde. Magusa söömine või endale ihaldatud toidu lubamine sinna alla kindlasti ei kuulu. Tegelikult, on patt hoopis see, kui me endale negatiivseid emotsioone sisendame ning end pärast söömist süüdi tunneme.
    Palju hullem on minu meelest see, kui end terve nädala alatoitumises hoiame ja siis ühel päeval endale kõike head paremat lubame, nimetades seda patupäevaks. Organismil on ju nii palju raskem toime tulla ning võib tekkida ka süütunne, millega võitlemiseks järgmine nädal otsa taas trennis hullu paneme ja end alakaloraažis hoiame!
    Minu soovitus teile on, toituge mitmekesiselt ja tervislikult, sööge ülepäeviti natuke magusat, olge sportlikud ja rõõmsad!

Ilusat advendiaega soovides

Kristin
  9. Kristin Salupuu

Kristin Salupuu

Sõnumeid:
    16
    Meeldimisi Saadud:
    8
    Trofee Punktid:
    3
    Tere!
    Täna kirjutan lähemalt oma igapäeva toitumisest, mis viimase aastaga väga palju on muutunud. Vanasti sõin väga valitult, küll tervislikke toiduaineid, kui toitumine üldiselt oli ühekülgne ning arvestades minu tugevaid treeningkoormusi, kalorivaene. Tänaseks olen avastanud palju uusi maitseid, katsetanud mitmeid retsepte, olen muutnud toitumist mitmekesisemaks ning palju-palju huvitavamaks ning nauditavamaks. Ma ei jälgi küll täpselt kaloreid, kuid üritan enam-vähem hoida makrotoitainete vahekorrad õiged: süsivesikud ca 50%, rasvad 30% ja valgud 20%, samuti jälgin ka mikrotoitainete sisaldusi toidus. Ma ei aja küll näpuga järge, kuid üritan söön teadlikult raua, kaltsiumi ja D-vitamiini rikkaid toiduaineid.
    Hommikuks söön tavaliselt putru või võileibu. Mu lemmikpuder on täistera kaerahelbepuder kaerakliidega, millele lisan mandleid ja kreeka pähkleid ning banaani. Kui on hommikul soolase isu, siis söön tavaliselt kolm võileiba erinevate katetega. Mulle meeldib tursamaks-muna- ja sibulaga kaerasüdamel, samuti peedi-veisesingi-mädarõika või peedi-sinihallitusjuustu kooslus. Rukkileivaga eelistan pošeeritud muna soolalõhe ja rukkolaga :p
    Tervisliku lõuna juurde kuulub alati täisteratoode (pasta, riis) või kartul/bataat, vahel harva asendan selle paari viilu rukkileivaga. Valguallikana söön kõige tihedamalt kanafileed või punast kala, üha rohkem satub taldrikule ka veiseliha, mida varem suu sissegi ei võtnud. Samuti erinevad köögiviljad, mida küpsetan kas ahjus, keedan või blanšeerin. Avastasin enda jaoks ühe huvitava juurika: mustrõigas. Riivituna sobib ta suurepäraselt hakitud sibula, tilli ja oliiviõliga.
    Kuna treenin suure osa ajast õhtuti, siis ei erine mu õhtusöök väga lõunasöögist. Puhkepäevadel ainult, pole õhtuti nii suurt isu, siis meeldib süüa erinevaid suppe, nii püreesid kui ka selgeid, täisteraleiva ja mõne huvitava kattega. Samuti meeldib mulle süüa toitvaid salateid, nagu kodujuustu-avokaado-tuunikala-salat kikerhernestega, läätse-oasalatit jpm. Maitsestamisel kasutan erinevaid maitsetaimi, mis samuti muudab toidu põnevamaks ;)
    Põhitoidukordade vahel söön einevaid puuvilju kohupiima või kodujuustuga, mõnikord on isu kama järele, pähklid ja kuivatatud puuviljad on suurepärased magusaasendajad ning kergemad salatid, on head vahepalad, kui on isu soolase järele :)
    Enne hommikusööki joon alati klaasi vett, mõni kord lisan veele ka õunaäädikat või sidrunit. Ka kohv kuulub minu igapäeva juurde ja mitte ainult hommikuti. Viimase aastaga olen hakanud jooma ka erinevaid taimeteesid ja need on isegi mulle maitsema hakanud :p

Kristin

Jaga Seda Lehte